יציאה מעבדות לחירות בהורות

יציאה מעבדות לחירות בהורות

חודש ניסן הוא החודש העברי הראשון מבין שנים עשר החודשים. כאן גם מתחיל האביב (אב ל- יב' חודשים). זהו זמן של התחלות ושל ניקיונות (פסח- ניקיון חיצוני וניקיון פנימי). זהו גם זמן של יציאה מעבדות לחירות.

מהי עבדות? עבדות היא לתת לחיים לנהל אותנו. עבדות היא לתת לאחרים את הכוח שלנו בכך שאנחנו "מאשימים" אותם במה שקורה לנו בחיינו. עבדות היא השעבוד לכל מה שבאנו איתו מעברנו, שאנחנו לא אוהבים ובכל זאת ממשיכים לחיות אותו.

מהי חירות? חירות היא ערנות. היא שימת לב לחיים ובחירה באפשרויות שהחיים מציעים. לפעמים נופלים ולפעמים מצליחים, אך תמיד הדברים נעשים מתוך בחירה מודעת.moses_parting_the_red_sea_small

חירות היא היכולת להשתחרר מכבלי העבר ולהתנהל בהווה ובעתיד לפי בחירה אישית פנימית אותנטית.

מה לזה ולהורות?

אנחנו יכולים להיות הורים עבדים או עבדים להורות ואנחנו יכולים להיות הורים בני חורין.

עבדות בהורות יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים: השתעבדות לילדים (אנחנו נותנים לילדים את כל מבוקשם כל הזמן); השתעבדות ל"מה חושבים עלי" (הפעולות שלנו כהורים נובעות ממה שאנחנו חושבים שהסביבה חושבת עלינו); השתעבדות לעבר שלנו (בגלל שהורי עשו לי X בהיותי ילדה- אני עושה X בהיותי אמא).

הורים בני חורין הם הורים הפועלים מתוך ה"אני" הפנימי שלהם. הם קשובים לרצונות של הילדים שלהם אך הם פועלים לפי טובתם של הילדים (וגם טובתם האישית שלהם); הם ערים לרחשי החברה אך פועלים בדרך שהם בעצמם חושבים שהיא הטובה ביותר; הם בוחרים באופן מודע איך הם רוצים שההורות שלהם תהיה ללא קשר לעברם ולחוויות הילדות שלהם.

אז איך עושים את זה?  איך יוצאים מעבדות לחירות.

יש כמה דרכים, במאמר זה אציע מסגרת ליצירת בהירות בהורות (כמו השביל שבני ישראל עברו בו כשמצידיהם ים) שמתוכה ניתן להמשיך ולהתקדם.

כשם שבשנה יש מסגרת מובנית, עונה עוקבת עונה, חודש אחר חודש והכל נמצא במסגרת ברורה ומובנית, כך גם בהורות.

יש ליצור מסגרת ברורה ומובנית. כדי ליצור מסגרת ברורה ומובנית יש לדעת מה אנחנו רוצים מההורות שלנו, מהו ה"חזון הורי" שלנו.

חזון, כל חזון, נשען על שאיפות, חלומות וערכים.

אילו ערכים אתם רוצים להקנות לילדים שלכם? מה הם החלומות שלכם עבורם (ולא, חלום כמו "שיהיה עורך דין" לא נכלל בתוך חזון הורי), מהם הם השאיפות שלכם עבור הילדים שלכם ויתרה מכך עבורכם כהורים (למשל, "אני שואף לאפשר לילדי מסגרת של תמיכה והקשבה תמיד").

חזון הורי הוא כעין מצפן שמכוון לנו את הדרך (כמו עמוד האש שלפני המחנה). כשאנחנו יודעים לאן אנחנו רוצים להגיע, קל לנו יותר להגיע לשם.

שנית, לאחר שיצרנו מסגרת ברורה, יש לצקת בה תוכן. תוכן של יציאה מעבדות לחירות הינו: הקשבה, הכלה וגבולות.

הקשבה אמיתית מאפשרת לנו להיות נוכחים במילותיו של הילד וגם בדברים שהוא אינו אומר, מבלי לערב את עצמנו. הכלה מאפשרת קבלת הילד כפי שהוא מבלי הרצון לשנותו וגבולות מספרים לילד שאנחנו אוהבים אותו ומלמדים אותו (וגם אותנו) קודים של התנהגות. על הגבולות כמובן, להיות ברורים, הגיוניים (בעיני ההורה), ניתנים להסבר (ולא "כי אני החלטתי"), עקביים ועל ההורה להיות שלם עם הגבול שהוא קבע (גבולות שאנחנו לא שלמים איתם, נוטים להתמסמס ומאבדים מהמשמעות שלהם).

עכשיו, כשבניתם מסגרת, וכשיצקתם בה תוכן אתם מוזמנים לצאת מעבדות הורית לחירות הורית.

בהצלחה!!

יעל עיני,

050-6655905

No Comments

Post A Comment