איך לא לריב בזמן החופשה

איך לא לריב בזמן החופשה

כשהסדר המשפחתי מתבלבל
יש רגעים, שהסדר המשפחתי מתבלבל וכבר לא ממש ברור מי מחליט מה.
הילדים רבים וההורים נכנסים למערבולות הריב ובמקום לקחת שליטה על הסיטואציה הם הופכים להיות חלק ממנה והם כבר לא מובילים.
הסדר המשפחתי מופר.

אני יודעת, זה קרה גם לנו בטיול הגדול שלנו לתאילנד.
במקום לתת עונשים ולהפוך את הבלבול למרמור, השתמשתי בכלים של הקונסטלציה.

קונסטלציה משפחתית מדברת ועוסקת בהחזרת ההרמוניה והסדר המשפחתי למשפחה.
לפי הקונסטלציה, הסדר ההרמוני במשפחה הוא כשהאב בראש המשפחה, אחר כך האם ואח"כ הילדים.
מדובר בסדר שנשען על מקורות האבולוציה של האדם ולא על גישה שוביניסטית-פטריאכלית של סדר משפחתי.

תאילנד- המנזר הלבן

יוצרים סדר מחדש
בזמן הטיול, כשראיתי שהילדים קצת מבולבלים ואולי גם אנחנו. כשנכנעו לגמחות שלהם אבל התמרמרנו מכך עצרנו. שינינו דברים כדי שיחזור הסדר.
אחד הדברים הראשונים שעשינו היה לשנות את סדר הישיבה בשולחן האוכל. זיו, בעלי התיישב בראש השולחן, אני התיישבתי לימינו ובשאר המקומות הילדים התיישבו.
זה יצר תחושה של שקט של אצל כולם.
לא בכל יום ישבנו כך, ולא בכל יום זה נדרש וגם לא בכל מקום זה התאפשר, אבל בימים שכן היה בכך צורך, וכן יישמנו את צורת הישיבה הזאת, התפקוד המשפחתי היה גבוה יותר.

דרך נוספת ליצור סדר משפחתי היא הכרה בסדר המשפחתי. אתם ההורים ואתם קובעים. וזה בסדר וזה מצויין שלילדים יש רצונות משלהם ואם אתם יכולים להיות גמישים – מעולה. אם לא, אז הסמכות היא שלכם. וזוהי סמכות פנימית. אחת הדרכים לחזק את הסמכות הזאת היא לבוא לילדים ולומר להם: "אתם הילדים שלנו, אנחנו ההורים שלכם וכרגע אנחנו מחליטים מה קורה בטיול הזה".
זה לא בהכרח יגרום להם לא להתמרמר אבל זה מוריד משהו מרמת הקושי, או המתח שילד חווה בזמן טיול או חופשה.

תאילנד, אני וזהר וסדר משפחתי:
כשהיינו בתאילנד, עשינו אומגה. יש לי פחד גבהים אבל אני לא נותנת לו לעצור אותי. זהר, הבת שלי, הייתה אז בת 8.5 והיא כל הזמן דאגה לי. למעשה, במקום להינות מהטיול ומהאומגות היא הייתה עסוקה בלהיות חרדה לשלומי הנפשי (מה שאותי לחלוטין לא העסיק). לכן עצרתי את הטיול. ירדתי לגובה שלה, הסתכלתי לה בעיניים ואמרתי לה: "זהר, את הבת שלי ואני אמא שלך, זה התפקיד שלי לדאוג לך ולא ההפך". ביקשתי ממנה שתאמר גם: "את אמא שלי ואני הבת שלך וזה התפקיד שלך לדאוג לי ולא ההפך". נוצר אצלה שקט. היא יכלה להמשיך בטיול ולהנות. (האמת, היא ששתינו יכולנו להמשיך בטיול ולהינות כי הדאגה שלה כל כך לא תאמה את המצב בו אני הייתי, שהיא, הדאגה, הייתה עול עבורי).

תאילנד - אני אומגה(זאת אני – מאוד נהנית… )

לזהר, בכלל בחיים, יש נטייה לוותר על עצמה לטובת אחרים. במטוס, בטיסה מתאילנד לישראל, היא גילתה שמסך הטלויזיה שלה לא מציג טוב. היא ידעה שלפניינו 11 שעות טיסה. זה לקח לה זמן אבל בסוף היא אמרה לי: "אמא, את אמא שלי והתפקיד שלך זה לדאוג לי, את מוכנה להתחלף איתי במקום". זאת לא הייתה מניפולציה. זהר הבינה שהיא לא צריכה לוותר על עצמה. זה התפקיד שלי לדאוג לה.

לשימחת שתינו, ברגע שאמרתי "כן" ועמדנו להתחלף, המסך הסתדר וכך כל אחת נשארה במקום שלה.

בקליניקה אני פוגשת הורים רבים, שהסדר המשפחתי מבולבל להם. כשהם אומרים לילדים שלהם (לפעמים אפילו בלב): "אני ההורה שלך ואתה הילד שלי וזה התפקיד שלי להיות אחראי עליך". נוצר שקט במערכת.

סעו לשלום וחיזרו בשלום ושימרו על השקט והסדר המשפחתי.

 

רוצים להבין יותר מהי הקונסטלציה המשפחתית ואיך מחזירים את הסדר למשפחה?

רוצים טיפים נוספים לחופשה עם הילדים ? 5 טיפים לחופשה עם הילדים

מוזמנים להשאיר תגובה ואחזור אליכם.

 

No Comments

Post A Comment