ילדים, אפקט המראה ומחלות

ילדים, אפקט המראה ומחלות

כמטפלת, אני נתקלת פעמים רבות ב"ילדים בעיתיים"- ילדים שמוגדרים "קשים" על ידי הוריהם ולפעמים אף על ידי הסביבה. ילדים, שסובלים ממחלות או מדלקות חוזרות.

אז מה הקשר שלנו כהורים עם המחלה של הילד שלנו (מעבר לכך, שאנחנו אלו שלוקחים אותו לרופא, מטפלים בו וכו')

כאשר ילד חולה במחלה כרונית, מחלות חוזרות וכדו', ניתן לראות בזה את "אפקט המראה".

אפקט המראה, כפי שאני מכנה אותו הוא השיקוף שהילד שלי נותן לי. אין ילד קשה. יש ילד שלי קשה איתו ואם לי קשה עם הילד- הדבר אומר שיש משהו בתוכי שאני צריכה לעבוד עליו.

בתחום הרגשי, פעמים רבות קל לנו מאוד לראות את זה.  אני שומעת הרבה על הורים שקשה להם, למשל, עם כך שהבת שלהם ביישנית. כששואלים (בדר"כ את האמא) איך היא הייתה כשהייתה ילדה, היא מספרת שגם היא הייתה ביישנית והיה לה מאוד קשה.SickChilld_291x291_20080813-135333

בתחום הפיזי, הדבר קשה יותר.  ראשית, קשה לנו, עד לעיתים לא נתפס, לקבל את העובדה שאנחנו יצרנו את המחלה של ילדנו.

שנית, אנחנו נוטים להיות פחות מזוהים עם הילד בזמן מחלה, בכל הקשור למחלה (למשל, כשלבני יש נוזלים באוזניים- וזה קורה בערך אחת לשנה, אני ישר בודקת עד כמה הוא אכל מוצרי חלב, האם קרה משהו בסביבה שלו וכו' ולא שואלת את עצמי מה קורה איתי. מה עובר עלי כרגע) אנחנו מחפשים את הסיבות החיצוניות או הסיבות הפנימיות שלו (ולא את הסיבות שלנו).

שלישית, לא כל מחלה קל כל כך להבין על מה היא מעידה.

אפקט המראה דורש מחויבות והוא דורש לקיחת אחריות.

בעיני, הוא דורש גם אומץ. אומץ לראות את עצמי דרך מישהו אחר (במקרה הזה- הילד/ה שלי) ואומץ לטפל בעצמי ולהשתנות.

בעולם הטיפול הרוחני, לכל איבר בגוף יש משמעות רגשית, כך שמחלה שפורצת באיבר מסוים- יכולה להעיד על המקום/הנושא הרגשי הפגוע (או הקושי שהילד חווה).

No Comments

Post A Comment