טיפול פסיכולוגי באבל ואובדן-"הסדנה"-פסיכולוגיה יצירתית

המומחיות שלנו השקט הנפשי שלכם
הירשמו עוד היום וניפגש

אבל הוא במובן מסוים הוא  פרדוקס כיוון שאובדן הוא חוויה אנושית בלתי נמנעת; לא ניתן   לעבור את החיים ללא אובדן בשלב זה או אחר. מוות הוא עובדת חיים בלתי נמנעת ולכן גם האובדן והאבל.  רוב האנשים – ובוודאי רוב המבוגרים – סבלו את מותו של אדם אהוב או יסבלו. ובכל זאת, אובדן גורם לנו להרגיש בודדים ומבודדים, השמיים נופלים עלינו ואנחנו חיים במדבר ריק.  כלואים ללא מוצא בתא הכלא של האבל. חסרי נחמה.

אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי פנים אל פנים או לפסיכולוג בזום, כי הם נמצאים  בתוך התא הזה, או שהם מחוץ לו ומושפעים ממנו ומנסים לעזור שלאותו אדם שכלוא בו.. אנשים שואלים, "מה יגרום לכאב הזה להיעלם?"

אבל כמו כל כאב אנושי אחר האבל משפיע לא רק על האדם עצמו אלא משנה את חווית החיים של כל מי שסובב אותו. ברומן "היקשרויות עזות" מתארת ויוויאן  גורניק את עצמה כנערה הגדלה בצל האבל של אימא על אביה.

"פאפא אף פעם לא היה מציאותי בעבורי בחייו כפי שהיה אחרי מותו. דמותו העומדת תמיד בצל, נעימת הליכות ומחייכת מבעד לדרמטיות של מאמא בנושא האהבה בנשואים, כמו נהיתה בעלת תפקיד מרכזי בחורבנה התמידי וכזו נשארה . כמעט כאילו היא חיה עם פאפא כדי שתוכל להגיע לרגע הזה. מצוקתה הייתה מכלת כול באופן מוחלט כל כך עד שנדמה שזהו ייעוד. בעבורי בוודאי היא קבעה סדר עולם חדש.

האוויר שנשמתי היה ספוג בייאוש שלה, נעשה סמיך ומשכר, מרגש ומסוכן. הכאב שלה נעשה אזור המחיה שלי, הארץ בה חייתי. החוק שהשתחוויתי בפניו. הכאב שלה פקד עלי, גרם לי להגיב נגד רצוני. יותר מכול ייחלתי להתרחק ממנה, אך לא יכולתי לצאת מהחדר כשהייתה שם. הרגע שבו היא חוזרת מהעבודה הילך עלי אימים, אך לא נעדרתי ולו פעם אחת כשנכנסה הביתה. בנוכחותה מילאה החרדה את ריאותיי (סבלתי מהתכווצויות בביתה החזה ולפעמים הרגשתי שטבעת ברזל מתהדקת מסביב לגולגולת שלי), אבל נעלתי את עצמי במקלחת ובכיתי בגללה בכמויות. בימי שישי הכנתי את עצמי לשני ימים רצופים של יבבות ואנחות, ולתוכחה החשאית המטפטפת מהדיכאון אל האוויר כמו דליפת גז קבועה כשהלהבה אינה מוצתת. התעוררתי אשמה והלכתי לישון אשמה, ובסופי שבוע האשמה הצטברה עד לדלקת קלה."

 

על תהליך הטיפול אומר יולי-  פסיכולוג ברחובות של "הסדנה", "ריפוי לא אומר שהכאב חולף. זה אומר שהכאב הופך לחלק קדוש ממך שאתה נושא בתוכך לנצח. לעתים קרובות אנשים אבלים באים אליי בתקווה שאוכל לעזור להם למצוא 'סגירה של המעגל', אבל תמיד הרגשתי שהסגירה היא אשליה", הוא ממשיך. "חוץ מזה, איך יכולה להיות נקודת סיום לאהבה ואובדן? האם אנחנו בכלל רוצים שתהיה?"

 

אבל אם היעד  והתקווה בטיפול נפשי באבל  היא לא להרגיש סגירה של מעגל, מהו היעד?

יולי מצטט את עבודתו של פסיכולוג האבל וויליאם וורדן, שאמר שאחת ה"משימות" של האבל היא "לשלב את האובדן בחיינו וליצור קשר מתמשך עם האדם שמת – תוך כדי מציאת דרך להמשיך לחיות ."

 

עבור אנשים רבים במעמקי האבל, העצה הזו עלולה להרגיש לא מובנת, התחושה היא ש אין דרך קדימה בכלל שהעולם נותר חסר מוצא, וחסר טעם. אבל בעשרות הטיפולים הנפשיים שאותם ביצע יולי , עלה נושא אחד: הצעד הראשון הוא עזיבת התא המבודד והמבדד של האבל. "להיות לבד בצער  מחמיר אותו מאוד" אומר יולי, האבל גורם לבדידות והבדידות בתורה מתגברת את האבל והאובדן

 

עלינו להושיט יד  מתא הכלא  הזה, או לפתוח את הדלת לאלו שרוצים להיכנס  פנימה.זה הדבר אומר יולי  שהכי עזר לו לעבור את האובדן שלו.

המטפל שלו, וזיכרונותיו מעצותיו של אביו  לפני מותו, "לא יכלו לקחת או לרפא  את הכאב שלי", הוא אומר, "אבל הם ישבו איתי באובדן באופן שאמר: אני רואה אותך, אני שומע אותך, אני איתך המשך ללכת."

עוד לא השארתם פרטים? התכתבו איתנו

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

ירידה במשקל
בחינת יחסי הגומלין המורכבים בין עודף משקל לבריאות נפשית: בדיקה הוליסטית של גורמים סיבתיים ותרופות

השמנת יתר ובריאות נפשית הפכו לדאגות מרכזיות לבריאות הציבור ברחבי העולם. מאמר זה נועד לספק ניתוח מקיף של הקשר המורכב בין עודף משקל לקשיים נפשיים. על ידי בחינת הגורמים הסיבתיים והתרופות האפשריות, נשפוך אור על יחסי הגומלין המורכבים בין שתי התופעות הללו.

למאמר המלא >>
טיפול בכאבים
מהפכה בטיפול בכאבים: גישות חדשות בחדר טיפול שישנו את חייכם

דמיינו עולם שבו הכאב כבר לא מכתיב את קצב חייכם, שבו טיפולים חדשניים הופכים לחישות של אי נוחות להדים של הקלה. החיפוש אחר ניהול כאב יעיל היה מרדף בלתי פוסק לאורך ההיסטוריה, מונע על ידי תשוקה מולדת להשיב לעצמנו את השמחה שהכאב לעתים קרובות כל כך גונב. בפתחה של עידן חדש של פלאים רפואיים, מתחוללת בשקט מהפכה במסדרונות המקודשים של חדרי הטיפולים ברחבי הארץ. מהפכה זו נושאת הבטחה לטיפולים משני חיים, שבהם הד ההתקדמות מהדהד עם פוטנציאל להגדיר מחדש את עצם הבנתנו את הטיפול בכאב.

למאמר המלא >>
אב מצייר יחד עם שני הבנות שלו
למה חשוב לבחור מדריכת הורים מומלצת

הורות היא מסע מלא בשמחה, אתגרים ואינספור שאלות. בין אם אתה הורה בפעם הראשונה או שיש לך מספר ילדים, מדריך הורים אמין יכול להיות מציל חיים. במאמר זה, נסקור את למה כדאי לבחור מדריכת הורים מומלצת שתוכל לסייע לכם לנווט בעולם הסבוך של הורות בקלות.

למאמר המלא >>
קורס הדרכת הורים
הדרכת הורים חרדת נטישה – טיפים להתמודדות

כהורים, אחת האחריות הגדולה ביותר שלנו היא להבטיח את הרווחה הרגשית של ילדינו. אתגר נפוץ אחד שילדים רבים מתמודדים איתו הוא חרדת נטישה, שיכולה להיות לה השפעות ארוכות טווח על התפתחותם הכללית ומערכות היחסים. למרבה המזל, עם ההכשרה והתמיכה ההורית הנכונים, נוכל לעזור לילדינו להתגבר על החרדה הזו ולגדול לאנשים בעלי ביטחון עצמי.

למאמר המלא >>

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!