העברה בן דורית וריפויה

העברה בן דורית וריפויה

"החיים הם מארג של קשרים בתוך קשרים. אנרגיות, מחשבות ומעשים נקשרים האחד בתוך השני, מתפתלים ויוצרים מערכות יחסים.

המשפחה היא דוגמת החיים לכך: המחשבות, האנרגיות והמעשים שעשו הורינו טבעו בנו את חותמם וכך גם בילדנו והמעשים שעושים ילדנו טובעים בנו את חותמם וכך גם בהורינו.
וכך, מחשבה, אנרגיה ומעשה נשזרים זה בזה משפיעים זה על זה.
ואנו, האנושות- המרקם האדיר והמקסים הזה של אנרגיה, מחשבות, מעשים ועוד, ארוגים האחד בתוך השני.

וכשאנו מטפלים בעצמנו, כשאנו נרפאים והאנרגיה שלנו הופכת להיות קורנת- אנחנו, מהיותנו ארוגים בתוך גווני האנושות, אנו מרפאים אחרים.
ואנו, מהיותנו הורים ומהיותנו ילדים ומהיותנו אחים, מרפאים בראש ובראשונה את המעגלים שמסביבנו.

וכך, כשאני מרפאה את עצמי, אני בהכרח מרפאה את הילדים שלי, אבל גם בהכרח מרפאה את ההורים שלי ומה שהיה אתמול- שהיה חולה, לא ישוב ויהיה, אלא יירפא. ואנו נראה זאת מופיע, לא רק באנרגיה ובמחשבות, אלא גם ובעיקר- במעשים, במילים ובהתנהגויות". (התקבל בתקשור)

לאורך כל השנים בהם אני מלווה ומדריכה אנשים, יצא לי לראות כיצד השינוי שאדם מבצע בעצמו מאפשר שינוי גם רוחבי וגם אורכי.
כשם שנתונים גנטיים (כמו למשל, צבע עיניים) עוברים בין הדורות, כך גם אמונות, מחשבות, טראומות והתנהגויות שונות עוברים בין הדורות.
בספרה "לכל אדם יש שביל" (הוצאת מודן) מביאה ד"ר אורניה יפה-ינאי את עקרון ההעברה הבין דורית: "במשפחות קיימת הנחלה פסיכו-גנטית בין דורות, ברובה לא מודעת, כך שתכונות, מסרים רגשיים ואופני תפקוד עוברים כחוט השני מדור לדור. כשאנו איננו מודעים לאלה, חזקה עלינו שנמשיך את שושלת המשפחה בלי יכולת לבחור ולעיתים אף בלי לדעת שבחירותנו לא נעשו מרצוננו המודע"
יש לנו היכולת לעצור את ההעברה הבין דורית הזאת בכל רגע נתון. כשנפתח מודעות ונבצע שינוי בתוכנו, בהתנהגות שלנו ובדרך בה אנו מהלכים על פני האדמה- יתבצע שינוי בילדים שלנו ויתבצע שינוי בהורים שלנו ואף בסבים שלנו.
רחל הגיע אלי בגלל שהיא חוותה בעיות תקשורת רבות עם ריקי, ביתה הבכורה. היא מאוד רצתה להתקרב אליה אך לא מצאה את הדרך. מילים שנאמרו, מצאו את עצמם נשמעות אחרת ממה שרצתה ורחל פחדה שהיא מאבדת את ביתה.
כשבחנו את יחסיה של רחל עם אמה, מצאנו דפוס דומה. רחל הייתה הבת הבכורה והקשר שלה עם אמא שלה היה קר, כלל בתוכו הרבה אי הבנות והרבה תסכולים עד כי רחל מצאה את עצמה עושה את המינימום הנדרש בחזקת "כבד את אביך ואת אמך".
בחנו עוד את הדפוס הזה במשפחה של רחל. ראינו כי גם ריקי חווה קשיים רבים יותר מול הבן הבכור שלה מאשר מול שאר הילדים שלה.

ברגע שמצאנו את הדפוס המשפחתי, החלטנו לשנות אותו. דרך השינוי עוברת בצירים מקבילים של ריפוי הילדות וריפוי ההורות. ככל שרחל התקרבה לאמה, כך גם ריקי התקרבה אליה. ככל שרחל למדה דרכים חדשות לתקשר את עצמה לעצמה ואת עצמה לריקי, כך חל גם שינוי בתקשורת של רחל עם אמה.
התהליך של רחל עוד לא הסתיים, אך הקשר בינה ובין ריקי נמצא כיום במקום אחר. במקום יותר משתף, יותר דיאלוגי. גם הקשר בין רחל לאמה נמצא היום במקום אחר. כיום, רחל מתקשרת לאמה כי היא רוצה ולא כי "צריך".
רחל שמה לב, כי גם הקשר בין ריקי לבין בנה מתחיל להשתנות.
אין לי ספק, שכשרחל תסיים את העבודה והשינוי יתבסס בתוכה, התא המשפחתי שלה יראה ויתנהג אחרת וכשלנכד של רחל ייוולד הילד הבכור- הקשר שלו איתו יהיה שונה בתכלית מאותה החוויה שנשאו בתוכן רחל וריקי.

המאמר כפי שפורסם בירחון "חיים אחרים": העברה בין דורית

רוצה גם לשנות את הדפוסים בקשר שלך עם הילדים/הורים שלך?

התקשר/י לקבוע פגישה: 050-6655905 יעל

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.