אפקט המראה

אפקט המראה

בחג האחרון, פגשנו, אני, בעלי והילדים, אנשים רבים שאנחנו לא פוגשים ביום יום (דודים, דודות, חברים וכו').
רבים מהם הסתכלו על זהר, הקטנה שלי, ואמרו כמה היא דומה לחמי. בהתחלה התכווצתי. אני לא אוהבת השוואות (למרות שאני מודה ומתוודה, שגם אני "חוטאת" בהשוואות מפעם לפעם) ורוצה שיראו את הילד כפי שהוא מבפנים.
ואז הבנתי!


ילדים הם המראה שלנו. הדבר שאני קוראת לו "אפקט המראה"- בו הילד משקף את פנימיותי כהורה, לא שונה בהרבה מההשתקפות החיצונית. אז כן, ייתכן שילדתי דומה לחמי, או לסבתא של בעלי- זה מעורר אצל חמי וחמותי ובעלי את "אפקט המראה" הפנימי שלהם.mirror
זה מביא אותם, לא רק להיזכר באנשים או בסיטואציות מסויימות, אלא מפעיל אותם נפשית.

הייתה תקופה שראיתי בבן שלי את אח שלי (מכירים את זה, שאתם כל הזמן קוראים לילד בשם של אח/ אבא שלכם? או אחות/ אמא שלכם?). אותה התקופה, הייתה תקופה לא פשוטה ביחסים בינינו ועד כמה שאני אוהבת את אח שלי, אור, בני, ייצג דווקא את כל המקומות, שבהם היה לי קשה עם אח שלי.

למה זה טבעי וטוב?
אחד התפקידים של הילדים הוא להביא לריפוי. זוהי בחירת הנשמה לפני הגעתה. כולנו, כהורים, נסכים כי הילדים שלנו הם המדריכים שלנו. מתוקף היותם "המדריכים" שלנו, הם המרפאים שלנו.

כשאני רואה בילד/ה שלי את דמותו או דמותה של אחי או אבי או אחותי או אימי, וקשה לי עם זה, בעצם בקשתי לשנות ולהביא למצב של הרמוניה ביני לבין ילדי או ילדתי, אני מאפשרת לעצמי להגיע למצב של תיקון עם אותו אח או הורה שיש לי קושי איתו.

בתקופה שהיה לי קושי עם אור וראיתי בו את אחי, ניסיתי להבין איפה הקושי- על מה בדיוק הוא עומד (וזה קרה אחרי שהפסקתי להאשים אותו ש"הוא לא בסדר").
בשלב מסוים, הבנתי שבכך שאני כל הזמן מתבלבלת וקוראת לאור בשם של אח שלי, יש רמז לקושי. העברתי את הפוקוס מאור לאחי ושאלתי את עצמי, מה באח שלי אני לא אוהבת.
באיזשהו שלב "ירד לי האסימון" ונזכרתי שתמיד אמרתי על אחי ועלי שאנחנו מאוד דומים.
כלומר, ההתנהגות של אור מאוד דמתה להתנהגות שלי (שאני לא אוהבת), אבל בגלל עוצמות הדמיון, היה לי קשה מדי לראות את זה ולכן עשיתי השלכה על אחי.
ברגע שהבנתי שהקושי שלי עם אור=הקושי שלי עם אח שלי=הקושי שלי עם עצמי, חיפשתי לראות מהו "אפקט המראה"- מה אני צריכה ללמוד ולרפא בתוכי.
כאשר הבנתי מהו הדבר (וצר לי שאיני משתפת אתכם הקוראים. פשוט, כברי אינני זוכרת, כי כמו כל פצע- ברגע שהוא נרפא, איננו זוכרים אותו), עברתי עם עצמי תהליך לתיקון וריפוי הקשר שלי עם עצמי ומתוך כך ריפוי הקשר שלי עם אור.

אפקט המראה מאפשר לנו ההורים לקבל נקודת מבט נוספת על עצמנו (הן לטוב והן לרע) ומתוך כך לעבור תהליך של צמיחה אישית והתפתחות מפנימית שמשפיעה עלינו כבני אדם ומתוך כך משנה את הקשרים המשפחתיים וגם את ההֶקְשרים המשפחתיים שלנו.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.